Wikirecepty.cz

Recepty na váš stůl

Sushi

Úno 16, 2011 | RECEPTY

Ingredience
1 porce Krátkozrnná rýže nebo rýže na sushi (Nishiki) Stejné množství vody jako rýže Na sushi navíc rýžový ocet nebo běžný světlý ocet který nemá příliš výrazné aroma, cukr, sůl, horká voda
Postup

Jedná se o „hrníčkový“ recept – použijeme stejný objem vody jako rýže. Rýže Nishiki se dá v poslední době pořídit například v Tescu, doporučuji ale vyzkoušet specializované prodejny japonských/asij­ských potravin nebo velkoobchody, kde bývá podstatně levnější. Obyčejná krátkozrnná rýže se dá použít také – podle původu rýže to ale nemusí být úplně „ono“.

Na vaření budeme potřebovat hrnec s těsně přiléhající poklicí, pokud možno bez dírky na páru. Doporučuji těžší, například litinový, ideální je s nepřilnavým povrchem. Je rozumné použít hrnec spíš větší – rýže s vodou by neměla v hrnci dosahovat o moc výš než do poloviny, aby voda na začátku při prudkém varu neutíkala.

Rýži odměříme hrníčkem nebo sklenicí, nasypeme do hrnce, přidáme asi dvojnásobné mnžství studené vody a propereme (rukou). Vodu slijeme (pokud si netroufnete prostě slít kvůli ztrátám rýže do dřezu, můžete zcedit) a postup opakujeme asi 6× až 8× – voda z rýže je napoprvé velmi kalná, ale ani po osmém proprání nebude úplně průzračná, nicméně propraná dostatečně.

Poté rýži zalijeme studenou vodou, přikryjeme poklicí a necháme asi 10 minut stát. Poté ji rychle uvedeme do varu. Jakmile se začne vařit, stáhneme žár na minumum, aby se var udržel a vaříme dalších 15 minut. Rýži nesolíme. Odoláme pokušení zvednout poklici a na rýži se podívat! *

Po 15 minutách rýži odstavíme, konečně sejmeme poklici, ale jen na okamžik – hrnec ihned přkryjeme čistou suchou utěrkou a poklici vrátíme zpět. Rýži takto necháme dojít ještě 20 minut (utěrka zabrání skapávání sražené páry zpět do rýže).

Pokud rýži chceme použít na onigiri, máme hotovo. Takto připravená vystydlá rýže je také obvyklou a výbornou přílohou k čemukoliv do krabičky na oběd – bentó.

Je-li určena na sushi, musíme ji ještě ochutit:

V misce nebo skleničce smíchejte asi 2 dcl horké vody, 2 polévkové lžíce octa, polévkovou lžíci cukru a kávovou lžičku soli (stačí na cca 3 dcl suché rýže). Nemíchejte kovovým nástrojem – kov někdy zareaguje s octem a výsledná chuť elektrolytu rýži moc neprospěje. Vše je nejlépe připravit předem nebo v průběhu vaření rýže, aby směs stačila vychladnout.

Rýži poté přemístěte do větší keramické, skleněné nebo plastové mísy (tradičně se používá plochá dřevěná nádoba, která vypadá jako dno bečky – tu je nutné před použitím zvlhčit vodou nebo lépe připravenou směsí octa). Rovnoměrně ji rozprostřete plastovou špachtlí nebo dřevěnou vařečkou, rovnoměrně polijte asi polovinou ochuceného octa a opatrně promíchávejte – rýži je třeba spíše převracet, než míchat, aby z ní nevznikla kaše. Zároveň je vhodné ještě teplou rýži ovívat, aby rychleji chladla (tradičně na to existuje speciální vějíř, já používám víko od větší plastové nádoby na potraviny). Pokud rýže uspokojivě obsorbuje ocet, můžete přidat – rýže nesmí být mokrá ani příliš vlhká, tekutina nesmí zůstat na dně. Správně uvařené rýžové zrnko je pružné a lepivé, ale nikoliv mazlavé.

* Uvedené časy prosím berte trochu s rezervou – všechno závisí na tom, jaký hrnec použijete, máte-li elektrický nebo plynový sporák a na druhu rýže. Napoprvé se to nemusí úplně podařit, možná budete muset trochu upravit množství vody a časz varu. Pokud této rýži přijdete na chuť, doporučuji zvážit investici do automatického rýžovaru.