Wikirecepty.cz

Recepty na váš stůl

Quiche

Čvc 5, 2015 | HLAVNÍ JÍDLA, Ostatní, RECEPTY, Tapasy, Veggie

Těsto

Těsto

Ingredience na formu o průměru 25 – 27 cm
Těsto:

  • 175 g hladké mouky
  • 100 g změklého másla
  • 1 žloutek
  • špetka soli
  • 4 lžíce studené vody nebo bílého vína

Čas pečení: 20 minut bez náplně, s náplní dalších 25 minut

Na vál či pracovní plochu si připravíme si mouku, do které přidáme sůl a na kostky nakrájené máslo. Nejdříve prsty lehce promneme mouku s máslem, až připomíná drobenku. Potom přidáme žloutek, studenou vodu a zpracujeme těsto. Příliš nehněteme, aby nebylo tuhé. Z těsta uděláme kouli, zabalíme do fólie a dáme alespoň na hodinu/nebo i přes noc vychladit do lednice. Těsto poté rozvalíme na asi 3-5 mm. Při válení použijeme z obou stran buď potravinářskou fólii nebo pečící papír, jinak se příliš lepí váleček. Vyválené těsto vložíme do formy (snaze to jde, když těsto navineme na váleček) a vtiskneme do okrajů. Ty by měly zůstat spíše vyšší. Těsto propícháme vidličkou, troubu předehřejeme na 200°C a než se nám zahřeje, dáme formu s těstem ještě na 10 minut vychladit do lednice. Na těsto poté položíme kus pečícího papíru nebo alobalu, vsypeme na něj hrst suchých fazolí, hrachu nebo fazolí jako zátěž, aby se těsto nezvedalo a vložíme do předehřáté trouby. V mezičase si připravíme náplň. Pečeme 15 minut, pak sundáme pečící papír s zátěží a pečeme ještě 5 minut, až je povrch jemně zlatavý. Vyndáme z trouby a můžeme plnit.

Špenátový quiche

Špenátová náplň:

  • 250 g čerstvých nebo mražených špenátových listů, rozmražených a vymačkaných
  • 1 stroužek česneku, prolisovaného
  • 100 g ementálu, čedaru nebo goudy
  • 2 prošlehaná vejce + zbylý bílek z těsta
  • 1 kelímek smetany ke šlehání (33 %) nebo smetany na vaření/pečení např. Šéfkuchař Kunín na vaření
  • sůl, pepř
  • 90 g smetanového sýra (Philadelphia, Lučina smetanová), pokojové teploty
Smetanový sýr ušleháme ve středně velké míse (nebo v kuchyňskému robotu) dohladka. Postupně přidáme vejce a šleháme. Čerstvý špenát opereme ve studené vodě a vařící vodou spaříme a vymačkáme z něj přebytečnou vodu. Spařený špenát již není třeba dusit.  Naopak mražený špenát chvíli podusit musíme. Spařený/dušený špenát si jemně posekáme, v míse osolíme, opepříme, přidáme prolisovaný česnek, nastrouháme k němu sýr, přilijeme smetanu a prošlehaný sýr s vejci a vše promícháme. Směs nalijeme do připraveného korpusu. Teplotu v troubě snížíme na 190°C. Pečeme 25 minut, až náplň začne zlátnout. Než quiche vyndáme z formy, necháme ho dobře vychladnout.
Quiche se šunkou a pórkem

Quiche se šunkou a pórkem

S šunkou, pórkem a cuketou:

  • 150 g drůbeží/vepřové šunky
  • 1 větší balení Lučiny
  • 1 kelímek smetany na vaření/pečení např. Šéfkuchař Kunín na vaření
  • 40 g strouhaného ementálu, eidamu nebo goudy
  • provensálské bylinky, tymián
  • 3 hrsti pórku, pokrájeného nadrobno
  • trochu cukety, pokrájené nadrobno
  • 1 vejce + zbylý bílek z těsta
  • sůl, pepř

Nejdříve rozšleháme vajíčka, pak přidame smetanu, sýr, lehce osolíme, opepříme a promícháme. Smícháme šunku pokrájenou na malé kostičky, pórek a cuketu. Přidáme lučinu, bylinky a vaječno-smetanovou směs. Vše pořádně promícháme a naplníme korpus.

————————————————-

Většina receptů na quiche se liší poměrem hladké mouky a másla. Někdy se těsto připravuje bez vajíčka, jindy se přidává žloutek nebo celé vejce. Devadesát procent receptů uvádí, že máslo na přípravu těsta musí být vychlazené, ale mně se nakonec osvědčilo lehce povolené máslo. Líp se mi dělala drobenka. Těsto by se nemělo hníst dlouho, neboť se máslo ručním hnětením zahřeje a pak zbytečně lepí. Hotové těsto bychom měli nechat před válením vychladit v lednici alespoň hodinu, ideálně přes noc, suroviny se tím hezky spojí a nebude se tolik lepit. V lednici takhle vydrží 2 dny, jen ho pak nesmíme zapomenout nechat povolit, jinak se uválíme k smrti :). Pokud děláme těsto z dvojí dávky nebo do foroty, můžeme ho dát do mrazáku třeba i na měsíc.

Pokud se nechcete hníst ručně s těstem, lze ho připravit i pomocí kuchyňského robota. Co se týká forem na quiche, tak se liší jen průměrem a materiálem (teflon, keramika, sklo či silikon). Je v podstatě jedno, kterou použijete. Spíše záleží, s jakým materiálem máte lepší zkušenosti. Každopádně platí, že formu není nutné vymazávat, neboť tuku je tam dost a těsto by se tak nemělo přichytit.

Co se týká náplně, záleží jen na nás, co máme rádi. Uzený nebo pečený losos, špenát, žampióny, rajčata, mozzarella, cuketa, krátce povařená brokolice, chorizo, chilli, opečené/orestované kuřecí maso, jarní cibulka, olivy, vařené brambory, tuňák, kukuřice, ovčí či kozí sýr atd. Pokud dáváme do quiche slaninu, pak opatrněji se solí. A slaninu určitě předtím orestovat. Jinak plnit se dá také kuřecí, krůtí, vepřovou šunkou, schwarzwaldskou šunkou nebo prosciuttem. K náplni se určitě hodí bylinky jako tymián, bazalka, oregáno, provensálské koření, muškátový květ/oříšek. Hotový quiche můžeme posypat sekanými čerstvými bylinkami jako hladkolistou petrželkou, pažitkou, bazalkou či rukolou. Pro méně kalorický quiche můžeme místo smetany, šlehačky nebo créme fraiche použít i mléko, ale v tom případě je třeba přidat o 1 až 2 vejce víc. Kysaná smetana se hodí spíše ke kombinaci lososa, špenátu než k klasickému Lorraine (cibule, bylinky, slanina, sýr). Pokud je zálivka příliš hustá, můžeme rozředit mlékem.

Servírovat můžeme teplý i studený.

Quiche s rajčaty a mozzarellou

Quiche s rajčaty a mozzarellou

Quiche s rajčaty, schwarzwaldskou šunkou, rukolou

Quiche s rajčaty, schwarzwaldskou šunkou, rukolou

Quiche se šunkou, pórkem

Quiche se šunkou, pórkem