Wikirecepty.cz

Recepty na váš stůl

Bešamelová omáčka

Pro 31, 2012 | OMÁČKY, RECEPTY

Bešamelová omáčka

Bešamelová omáčka


Ingredience (750ml):
* 600ml plno- či polotučného mléka
* 1 cibule, nahrubo pokrájená
* 2 menší bobkové listy
* 4 stonky petrželky (nemusí být)
* 8 zrnek černého pepře
* 3 hřebíčky (nemusí být)
* snítka čerstvého tymiánu či sušený tymián (nemusí být)
* 50g másla
* 50g hladké mouky
* muškátový oříšek, nastrouhaný
* sůl a mletý bílý pepř na dochucení

V hrnci nebo hlubší pánvi smícháme mléko, nasekanou cibuli, petrželku, bobkový list, kuličky pepře a hřebíčku a na středním plameni uvedeme k varu. Pánev sejmeme z tepla a dáme stranou asi na 20 casino minut, aby se chuť rozvinula. Mléko přecedíme přes jemné síto. V hrnci při středním teplotě rozpustíme máslo a postupně přisypáváme mouku a mícháme asi 2 minuty. Hrnec sundáme ze zdroje tepla a metlou postupně všleháváme mléko, až je omáčka krásně hladká. Pánev/hrnec vrátíme na plotnu a při střední teplotě přivedeme k varu a při stálém míchání necháme 10 minut povařit, dokud omáčka nezačne houstnout. Osolíme, dochutíme muškátovým oříškem, případně bílým pepřem a promícháme.

Tip:
Mouka mívá odlišnou kvalitu, a tak můžeme mouku přidávat od oka. Rozpustíme máslo a postupně přisypáme mouku tak, aby vznikla jíška. Pak postupně přiléváme mléko. Pokud omáčky uděláme víc, můžeme jí uchovat v lednici až 3 dny anebo na 3 měsíce zamrazit.

OCHUCENÉ VARIANTY

Omáčku stáhneme ze zdroje tepla a k dochucení omáčky použijeme např. bylinky (šnitlík nebo estragon), sýr (parmazán, gruyère), nasekanou cibuli pečenou na másle, sladkou papriku, šunku na kostičky nebo opečené žampiony.

Bešamelová omáčka se sama o sobě nebo dochucená hodí k jemné zelenině (květák, chřest), k rybě, plodům moře a těstovinám (i zapékaným), k rýži, do lasagní a quichů.