Wikirecepty.cz

Recepty na váš stůl

Dokonalé vánoční cukroví

Pro 14, 2011 | RADY A TIPY, RECEPTY

Dokonalé vánoční cukroví

Cukr na poprášení cukroví

Na pocukrování je nejlepší pravý vanilkový cukr. Dvě kila moučkového cukru přesypeme do plastové krabice a vložíme do něj vanilkový lusk. Během týdne cukr nasákne vůni. Až cukr spotřebujeme, vanilku můžeme stejným způsobem použít. Pokud nemáme čas čekat na provění cukru, vložíme celý vanilkový lust společně s 2kg krupicového cukru do mixéru a mixujeme tak dlouho, až z vanilky zbydou miniaturní černé tečky. Nejméně voňavější kombinace je smíchání půl kila moučkového cukru se 2 sáčky vanilkového cukru.

Rozdílné suroviny

Je ověřeno, že cukroví podle jednoho receptu může chutnat pokaždé jinak. Stačí použít menší vajíčko, vybrat sáček s moukou s jiným obsahem lepku nebo péct cukroví při nižší (či vyšší) teplotě. Rozdílně se také chová odleželé a neodleželé těsto. Při pečení proto spoléháme na cit (no a máme problém) – pokud se nám zdá těsto příliš suché a drobivé, přidáme do něj tuk či tekutinu; naopak řídké těsto si žádá více mouky.

Odpočívání těsta

Pokud můžeme, připravíme si těsto na cukroví den dopředu (výjimku tvoří těsta se sněhem z bílků). Zabalíme je do potravinářské fólie a dáme do ledničky. Odležené těsto má totiž lepší vlastnosti: mimo jiné lépe drží tvar – a hlavně, výsledek je o poznání chutnější!

Pečení

Údaje o době pečení považujme za orientační. Každá trouba peče jinak a také záleží na tom, jak je rozpálená (první plechy se zpravidla pečou o něco pomaleji). Jednotlivé kousky dáváme na plech raději dále od sebe – některé druhy trochu nabudou a mohly by se slepit. Ihned po upečení cukroví sundáme z plechu; připálit se totiž Detta ar ett onlinesverigecasinon.com som erbjuder spelaren att spela pa fyra spel samtidigt. může i po vytažení z trouby, jen o rozpálený kov.

Čokoládová poleva

Osvědčené jsou i hotové polevy v sáčku, které se rozpouštějí v horké vodě. Dobře tuhnou a velmi snadno s nimi vyrobíme efektní cákance. Připravit si můžeme také svoji vlastní čokoládovou polevu: v rendlíku rozehřejeme 125 g másla, přidáme tabulku 60% čokolády, nalámanou na menší kousky a mícháme dohladka.

Skladování

Cukroví bez krémů (linecké, vanilkové rohlíčky, oříškové sušenky…) můžeme uskladnit v krabicích v kuchyni. Kousky s krémem je lepší dokončit až pár dní před Vánocemi a uchovávat v lednici nebo na jiném chladném místě. Na stůl dáváme jen pár kousků, aby se krém v teple neroztékal a nekazil.

* Mouku je třeba vždy prosít. Pečivo pak bude kypřejší.
* Používejte máslo, ne rostlinný tuk.
* Těsto na linecké, rohlíčky, košíčky a další máslové cukroví vždy odležet, nejlépe přes noc v lednici, těsto se pak lépe válí a vykrajuje.
* Před vyvalováním těsta vychladíme těsto ve tvaru válečku v lednici, těsto se pak nebude tolik lepit.
* Tvary vypichujeme jeden vedle druhého, nenecháveme mezi nimi zbytečné mezery. Při každém novém hnětení a vyválení těsta se do něj totiž dostává další a další mouka. S těstem se potom špatně pracuje a upečené cukroví není křehké.
* Upečené cukroví nikdy nenecháváme na plechu, spálilo by se. Vždy pečeme na pečicím papíru.