Wikirecepty.cz

Recepty na váš stůl

Domácí bramborové gnocchi

Říj 25, 2012 | Gnocchi, RECEPTY

Ingredience (4 porce):
* 500g moučných brambor, typ C, nikdy nepoužíváme rané
* 1 vejce
* 150g hladké mouky nebo méně – přesné množství závisí na druhu brambor

Stejně velké brambory omyjeme, neloupeme a vložíme do vroucí vody. Osolíme, zmírníme teplotu a vaříme 10-15 minut. Ještě teplé brambory oloupeme, protože jak chladnou, stávají se hutnějšími a noky z nich by byly těžké. Brambory umeleme nebo nahrubo nastrouháme na vál. Doprostřed vyklepneme vejce, osolíme a postupně přisypáváme prosátou mouku.

Vytvoříme těsto, se kterým se moc nemazlíme, jinak by gnocchi přílišným hnětením ztratily lehkost. Těsto by nemělo být moc husté, nelepit se a přitom držet pohromadě a zůstat vláčné. Z těsta uděláme válečky 
o průměru asi 3cm a nakrájíme na noky dlouhé 3-4cm. Na jednotlivé nočky přitiskneme obrácenou vidličku, což utvoří strukturu, na které se pak lépe drží omáčka. Gnocchi dáme vařit do vroucí osolené vody, jakmile vyplavou na povrch cca 2 minuty, jsou vařené. Gnocchi bychom neměli nechat vychladnout. Zatímco vaříme další, dáme je do větší misky nebo talíře a nádobu dáme nad hrnec s horkou online casino vodou a gnocchi ještě přelijeme trochou omáčky nebo rozpuštěného másla.

Rady a tipy:

Zda má těsto správnou konzistenci, vyzkoušíme tak, že uvaříme pár testovacích kousků. Když vyplavou na povrch, aniž se rozvaří nebo rozlomí, je těsto ok, pokud jsou moc měkké, přidáme do něj trochu mouky; jestliže naopak nedrží pohromadě a ve vodě se rozpadá, přidáme do těsta vajíčko.

Rychlá omáčka:

300g zralých rajčat rozřízneme, odstraníme semínka a zbytek nasekáme najemno. V pánvi na troše másle osmahneme hrst promnutých pokrájených šalvějových lístků. Přihodíme rajčata, osolíme, opepříme a necháme prohřát. Gnocchi přelijeme hotovou směsí a posypeme parmazánem.