Wikirecepty.cz

Recepty na váš stůl

Kuchařská terminologie

Čvn 16, 2011 | RADY A TIPY, RECEPTY

* Blanšírování – ponoření suroviny do horké vody a její následné ochlazení. Zachováme tak chuť, vitamíny, barvu (zelené fazolky, hrášek) a usnadní nám loupání (rajčata, broskve).
* Dranžírování – porcování masa
* Flambování – malým množstvím vysokoprocentního alkoholu (od 40 do 60%) polijeme obsah pánve a zapálíme. Necháme hořet tak dlouho, dokud se alkohol nevypaří. Flambujeme např. banány, ananas.
* Gratinování – zapékání pokrmů pomocí sýru, bešamelu, smetany.
* Konfitování – nakládání masa v soli a koření a následné pomalé dušení ve vlastní šťávě a tuku (např. kachna, husa). Vhodné pro konzervaci masa.
* Marinování – nakládání masa do směsi oleje nebo jiného tuku s kořením, maso je pak křehčí a chutnější.
* Moření – nakládání zvěřiny v kořeněném octovém roztoku
* Papilota – pokrm je připravován v papírovém obalu ve tvaru srdce. Do obalu se vkládají syrové pokrmy, obal se vloží do horkovzdušné trouby, kde se papilota díky páře nafoukne a provoní všemi vůněmi. Pokrm se servíruje včetně nerozbalené papiloty.
* Pošírování – příprava pokrmů těsně pod bodem varu. Pošírovat můžeme ve vodě s kořením a bylinkami nebo vývaru. Pokrm je pak křehčí a šťavnatější v případě masa.
* Vaření ve vodní lázni – nádobu s pokrmem vložíme do nádoby s větším množstvím vody a ohříváme. Vyhneme se tak připálení, a proto se tímto způsobem připravují nejčastěji krémové omáčky nebo čokoládové polevy.
CSSBB