Wikirecepty.cz

Recepty na váš stůl

Mazanec

Čvn 11, 2011 | Moučníky, RECEPTY

Mazanec

Mazanec

RECEPT PRO DOMÁCÍ PEKÁRNU

Ingredience:
* 275ml mléka
* 100g rozpuštěného másla nebo Hery
* 3 lžíce krystalového cukru (3x 12g)
* 2 lžíce vanilkového cukru (2x 12g)
* 1 lžička soli (1x 8g)
* 500g polohrubé mouky
* 1 lžička sušeného nebo 1/4 čerstvého droždí

Pekárnu nastavíme na „základní“ program, stupeň propečení kůrky „světlý“, velikost „velký“. Po zvukovém signálu přidáme rozinky nebo kandované ovoce. Těsto můžeme též v pekárně nechat pouze promíchat a vykynout. A poté těsto vyndat, vytvarovat klasický bochánek a péct v předehřáté horkovzdušné troubě na plechu vyloženém pečícím paírem cca 20-30 minut při 180C.

RECEPT PRO KLASICKÉ PEČENÍ
Ingredience pro 2 nebo 1 větší bochánek:
* 500 g polohrubé mouky + trochu hladké mouky na poprášení těsta
* 100 g krupicového cukru + 1 lžíce do kvásku
* 1/2 sáčku vanilkového cukru
* 1/4 lžičky soli
* trochu nastrouhané kůry z dobře omytého citronu
* 1 balíček čerstvého droždí
* 200–250 ml vlažného mléka
* 150 g rozpuštěného másla + trocha na pomazání
* 2–3 žloutky
* 50 g spařených a opláchnutých rozinek
* 1–2 lžíce rumu
* 1 vejce na potření
* moučkový cukr na poprášení

1. Všechny suroviny necháme odpočinout mimo ledničku, aby měly pokojovou teplotu. Z droždí, lžíce cukru, vlažného mléka a dvou lžic mouky zaděláme kvásek a necháme ho v teple vzejít. Rozinky dáme do misky a zalijeme je rumem. Mezitím v míse smícháme prosátou mouku s cukrem, vanilkovým cukrem, solí, nastrouhanou citronovou kůrou a mletým kořením (část mouky si nechte stranou na podsypávání). Do směsi vlijeme vzešlý kvásek, přidáme žloutky, rozinky máčené v rumu a rozpuštěnou vlažnou Heru. Těsto důkladně zpracujeme – nejdříve vařečkou v míse a potom ještě rukama. Moukou poprášené těsto dáme do čisté mísy, přikryjeme a necháme kynout asi dvě hodiny. Během této doby ho dvakrát nebo třikrát krátce promícháme vařečkou. Do těsta se tak dostane další vzduch.

2. Vykynuté těsto ještě jednou zpracujeme, utvoříme bochánky, přesuneme je na plech vyložený pečicím papírem a necháme znovu nakynout. Předehřejeme troubu na 220 °C, horkovzdušnou na 200 °C. Mazance pomažeme rozšlehanám vejcem a dáme péct. Pět až deset minut pečeme zprudka, pak zmírníme teplotu na 150–160 °C a zvolna dopékáme. Prudkým pečením se uzavřou póry na povrchu; pak je třeba teplotu snížit, aby se bochánek pořádně propekl. Ke konci pečení můžeme teplotu ještě o 50 stupňů zmírnit a přikrýt mazanec alobalem nebo pomaštěným papírem – ochráníme ho tak před připálením. Před dopečením píchneme do středu mazance špejlí; pokud se na ni těsto nelepí, můžeme mazanec vytáhnout z trouby. Upečený mazanec ihned potřeme rozpuštěným tukem, přesuneme ho na podložku a necháme vychladnout. Před podáváním ho můžeme poprášit moučkovým cukrem. Jí se obvykle krájený na plátky, výborně chutná namazaný máslem.

Jak upéct dokonalý mazanec