Wikirecepty.cz

Recepty na váš stůl

Pečené kuře na zelenině

Kvě 13, 2012 | Kuřecí, RECEPTY

Pečené kuře na zelenině

Pečené kuře na zelenině

 

Ingredience na 4 porce:
* 1 kuře, do max. 2kg nebo 4 kuřecí čtvrtky či 4 kuřecí stehna, rozpůlená v kloubu
* 4 střední mrkve, nakrájené na silné plátky
* 6 středně velkých salátových brambor
* 4-5 stroužků česneku
* 1 paprika, zbavená semínek
* 1 menší cuketka
* 2 větší červené cibule
* trocha čerstvých hub např. žampionů
* hrst mraženého hrášku (předem nerozmrazovat)
* 200g másla, nakrájeného na kostičky
* svazek čerstvých zelených bylinek (majoránka, tymián, rozmarýn nebo oregáno)
* mořská sůl


1. Kuře či čtvrtky opláchneme pod tekoucí vodou a pečlivě osušíme papírovou utěrkou. Křidýlka se velice rychle připalují, takže je raději odstraníme v 1. kloubu. Můžou se hodit k vývaru na polévku anebo je můžeme položit do pekáče k zelenině, když budou ležet, nepřipálí se. Vnitřek kuřete můžeme naplnit bylinkami včetně stonků, pokud nemáme čerstvé bylinky, můžeme nahradit částí zeleniny. Otvor zakryjeme přilehlým plátem kůže. Stehýnka můžeme svázat kuchyňským provázek, čímž zamezíme vytékání šťávy z vnitřku kuřete. Kuře potřeme směsí sekaných bylinek (bez stonků), solí a olivového oleje.


2. Horkovzd. troubu předehřejeme na 180C. Do pekáče rozložíme očištěnou a pokrájenou zeleninu, přidáme houby a odříznutá křidýlka. Promícháme a posypeme zbylými sekaným bylinkami a mírně osolíme. Na tento základ položíme kuře stehýnky nahoru a rozložíme na něj kousky másla. Vložíme do trouby a pečeme zhruba hodinu.


3. Během pečení kuře potíráme vypečenou šťávou. Jakmile kůže získá zlatou barvu, vypneme troubu a kuře v ní ještě chvíli ponecháme. Poté vyndáme a necháme chvíli stát. Naporcujeme – nejdříve stehna, pak oddělíme prsíčka od kosti, případně je podélně rozřízneme na plátky. Podáváme s pečenou zeleninou.

Tip:
* Pokud máme rádi křupavou kůrčičku, můžeme v závěru pečení přepnout na gril, ale pozor – hlídat!
* Pokud máme nové brambory, neloupeme je, pouze vydrhneme a nakrájíme na klínky. Pod kuře je dáme syrové a vyjmeme až spolu s kuřátkem
* Pokud si nejsme jisti, zda je kuře dostatečně propečené, vpíchneme špejli do nejsilnějšího místa stehna. Neměla by z něj vytékat narůžovělá šťáva, čirá je ok

Čas přípravy:20 minut
Čas pečení:1 hodina