Wikirecepty.cz

Recepty na váš stůl

Pošírované kuře

Čvn 16, 2011 | Kuřecí, RADY A TIPY, RECEPTY

* Pošírované kuře je mnohem šťavnatější, lehčí a křehčí než pečené. Základní tekutinou pro pošírování kuřete je voda. Chceme-li mít řízky z kuřecích prsou chutnější, pošírujeme je ve vývaru. Bílé víno a vývar jsou ideální na prsa do salátů a k těstovinám nebo do baget s majonézou. Do asijských pokrmů jako polévky a nudlové saláty povaříme kuře v kokosovém mléku nebo přidáme do vody trochu sójové nebo rybí omáčky. Když maso necháme po vaření stát v tekutině, zachová si šťávu a bude po vychladnutí lépe chutnat. Do tekutiny, v níž pošírujeme, můžeme kromě petrželky, pepře a citronu přidat také zázvor a česnek, bobkový list, kopr, tymián nebo citronový tymián. Do asijských jídel můžeme přidat třeba limetky, koriandr, citronovou trávu nebo chilli papričky.

* Abychom správně odhadli dobu vaření, musíme vědět, jak těžké řízky z kuřecích prsou jsou. Pokud vaříme více kuřecích prsou najednou, je opravdu důležité, aby jednotlivé kousky vážily (téměř) stejně. Kuřecí prsa o váze 150 g pošírujeme 8 minut a pak je necháme v tekutině stát 15 minut. Až kuře vyndáme, necháme ho ještě 5 minut na prkénku nebo talíři, a teprve pak ho nakrájíme či natrháme na kousky. Větší kusy masa (až do 200 g) necháme v tekutině o 5–10 minut déle. O hodně menší vaříme 6 minut a necháme v tekutině cca 10 minut. Správně uvařené maso bude v nejsilnější části pevné a pružné a po nakrájení pěkně hladké. Převařená kuřecí prsa jsou suchá, tuhá a nitkovitá. Pošírované kuře vydrží v lednici až tři dny. Zabalíme ho do plastové fólie.

Ingredience (4 porce):

* 1 citron, na plátky
* 1 snítka petrželky
* 10 kuliček černého pepře, nahrubo podrcených
* 4 kuřecí prsní řízky (každý o váze 150 g)

Hrnec naplníme takovým množstvím vody, aby později pokrývala kuře, přidáme do ní citron, petržel a pepř. Vodu přivedeme k varu, stáhneme plamen a necháme dvě tři minuty zvolna vařit. Do vody vložíme kuře tak, aby bylo úplně ponořené. Těsně pod bodem varu ,vařte‘ 8 minut. Potom hrnec sejmeme z ohně a necháme patnáct minut stát. Poté maso vyjmeme z nádoby a podáváme.