Wikirecepty.cz

Recepty na váš stůl

Tiramisu

Dub 11, 2011 | Dezerty, RECEPTY

Ingredience:
* 1 balíček cukrářských piškotů (jsou delší, ale můžou být i normální, když je nouze)
* 2 mascarpone (Italat je hustější, De Lucia krémovější, těkutější, Mascarpone jde v nouzi jde nahradit i tvarohem v kelímku a lučinou)
* 2 syrová vajíčka
* 1 vanilkový cukr
* 30g cukru krupice
* šálek silné kávy
* amaretto (může být i rum nebo whiska)
* kakao (lepší holandský typ než instantní)

Žloutky utřeme s vanilkovým cukrem a krupicí a postupně do nich vmícháme mascarpone. Z bílků ušleháme sníh. Do krému vmícháme sníh a umícháme dohladka. Připravíme si formu (cca 20 x 20) s vodorovným dnem (může být i forma na biskupský chlebíček), kterou vyložíme vrstvou piškotů. Vrchní část piškotů přelijeme (pokapeme) kávou s amaretem a na ně položíme vrstvu krému, kterou též můžeme lehce polít kávou. Pak se vrstvy i postup opakuje, poslední vrstvu tvoří krém, který pomocí cedníčku posypeme práškovým kakaem. Přes noc dáme tiramisu do ledničky, nejlepší je 2. nebo 3. den, kdy se trochu uleží.

Odlehčená varianta

* cukrářské piškoty
* 1/2 šálku silné kávy
* amaretto
* 500 g ricotty (viz něco navíc)
* 200 ml bílého jogurtu
* 2 lžíce třtinového cukru
* 1 lžička vanilkového extraktu
* kakao holandského typu na posypání

Cukrářské piškoty narovnáme do čtverhranné nádoby. Uvaříme kávu, vmícháme 1-2 lžičky amaretta (podle chuti) a pokapeme tím piškoty. Smícháme ricottu, jogurt, cukr a vanilkový extrakt a polovinou vzniklého krému potřeme piškotový základ. Navrch položíme zbývající piškoty, opět pokapeme kávou s likérem a potřeme zbytkem jogurtu a ricotty. Obrácenou stranou lžíce uhladíme tiramisu a dáme ho aspoň na dvě hodiny chladit, nejlépe však přes noc.

Ricotta je čerstvý syrovátkový sýr se zanedbatelným procentem tuku. Když ricottou nahradíme tučné mascarpone, ze kterého se tiramisu tradičně připravuje, získáme nízkokalorický dezert. Variantou je také lučina, ale mascarpone je mascarpone 🙂