Wikirecepty.cz

Recepty na váš stůl

Třešňový koláč

Čvc 3, 2012 | Moučníky, RECEPTY

Ingredience na formu o ∅ 27cm:
* 70g moučkového cukru
* 140g vychlazeného másla, nakrájeného
* 210g hladké mouky nebo polohrubé mouky + na posypání pracovní plochy
* 1 vejce

Na náplň:

* 500g třešní
* 130g přírodního krupicového cukru
* 3 lžíce amaretta nebo třešňovice (lze vynechat)
* 2 vejce
* 70g mletých mandlí
* jemně nastrouhaná kůra z 1 citronu
* 190ml smetany (12% či ke šlehání)
* 50g rozpuštěného másla
* moučkový cukr na poprášení

1. Třešně vypeckujeme, dáme do mísy, posypeme dvěma lžícemi cukru, zakápneme likérem/pálenkou a necháme nejméně 30 minut macerovat. Z prvních 4 ingrediencí rychle vypracujeme těsto (tvar plošší koule), přikryjeme ho fólií a necháme půl hodiny chladit. Potom ho na lehce pomoučněné ploše vyválíme a vyložíme jím formu o průměru 27cm. Opět dáme chladit, nejlépe do mrazáku.

2. Troubu předehřejeme na 190°C/horkovzdušnou na 170°C. Korpus propícháme vidličkou, položíme na něj kolečko pečícího papíru a zasypeme vrstvou suchých fazolí nebo jiných luštěnin – to zabrání nafouknutí a vyboulení korpusu a 20 minut předpékáme. Teplotu snižíme po 20 minutách pečení o 10°C.Sundáme papír s fazolemi a korpus pečeme ještě 10 minut dozlatova.

3. Zatím si připravíme náplň. Ušleháme vejce, přidáme mandle, zbylý cukr, citrónovou kůru, smetanu i lehce zchladlé máslo. Nakonec vmícháme třešně (i se štávou, kterou mezitím pustily). Náplň vlijeme na korpus a pečeme 40 minut. Krájíme až po vychladnutí, koláč můžeme posypat moučkovým cukrem.

* Předpékání – koláče a zákusky z křehkého těsta musíme předpéci bez náplně, aby se těsto nerozmočilo. Těsto se dá do formy, vyloží se papírem na pečení a zatíží se suchými luštěninami, dno je potom hezky rovné.