Wikirecepty.cz

Recepty na váš stůl

Tvarohový dort s borůvkami

Úno 21, 2011 | Dezerty, RECEPTY

Ingredience (4 osoby):
* 300g sušenek
* 100g rozpuštěného másla
* 500g borůvek
* 220g přírodního krupicového cukru
* strouhaná kůra a šťáva ze 2 limetek
* 500g jemného tvarohu
* 280ml smetany ke šlehaní
* 280ml zakysané smetany
* 4 lžičky práškové želatiny

1. Horkovzdušnou troubu předehřejeme na 160C. Dno otevírací dortové formy o průměru 23cm vyložíme kolečkem pečícího papíru. Sušenky rozdrtíme v mixéru nebo v sáčku za pomocí válečku a v misce je spojíme s rozpuštěným máslem. Směs upěchujeme na dno formy. Vložíme jí do trouby a pečeme dozlatova, mělo by stačit asi tak 10 minut. Formu s korpusem poté vyndáme z trouby a necháme vychladnout.

2. Třetinu borůvek dáme do kastrůlku, přidáme 3 lžíce vody, 175g cukru a kůru z jedné limetky. Vaříme asi 2 minuty, nebo do té doby, než začnou borůvky praskat. Šťávu scedíme do misky a stejně jako pavařené borůvky dáme stranou. Prošleháme tvaroh a obě smetany se zbylým cukrem, limetkovou kůrou a šťávou dohladka. Želatinu podle návodu namočíme ve vodě a počkáme, než nabotná. Pak jí dáme na minutu do mikrovlnky na stupeň rozmrazování. Trochu tvarohové směsi utřeme spolu s rozputěnou želatinou. Přidáme ke zbylému tvarohu a důkladně zašleháme.

3. Vychladlé povařené borůvky zamícháme do krému, aby vzniklo mramorování. Směs naneseme na sušenkový základ a dáme aspoň na 4 hodiny do ledničky. Náplň by měla ztuhnout. Mezitím povaříme borůvkovou šťávu do zhoustnutí 2-3 minuty. Pak jí smícháme se zbylými borůvkami a vychladíme. Ztuhlý dort ozdobíme borůvkami a šťávou.