Wikirecepty.cz

Recepty na váš stůl

Tipy na rajskou omáčku

Čvn 11, 2011 | RECEPTY

Pár rad k základnímu receptu na rajskou:

* Maso – aby mělo po uvaření dostatek šťávy a dobře se krájelo, vybíráme hezké špalíčky, které jsou jemně mramorované tukem. Úplně libové maso bývá trochu suché. Hovězí by taky mělo být dobře odleželé a pocházet z jatečných býků. Aby maso neoschlo, necháme ho až do podávání ve vývaru. Maso krájíme zásadně přes vlákno – jde to líp a bude křehčí.
* Konzervovaná rajčata – jsou do omáčky nejlepší, ale pokud máme pěkná zralá rajčata, připravíme omáčku z nich. Slupku nařízneme do kříže, rajčata prolijeme na cedníku vroucí vodou a pak oloupeme. Přidáme do základu během vaření rozdrtíme.
* Zelenina – celer, mrkev a rajčata dodají omáčce vůni a barvu. Mrkev přirozeně zesílí nasládlou chuť rajčat.
* Koření a cukr – celý pepř, nové koření a bobkáč ochutí vývar a dotáhnout tak chuť omáčky. Abychom nemuseli jednotlivé koření před mixováním/podáváním lovit, využijeme jednoduchého triku. Koření zabalíme do látkového balíčku, který zavážeme a při vaření pracujeme tak pouze s balíčkem. Nemusíme se obávat, všechno koření pustí vůni, tak jak má a lépe se nám ke konci vyndavá. Cukr a špetka skořice dodá omáčce vyváženost a prohloubí chuť.